RAP God

Freddie Gibbs wypuści album w tym roku

Dla Freddiego Gibbsa rok 2013 był udany, raper z Indiany wydał swój debiutancki album studyjny “ESGN” który w pełni zasłużenie został dobrze przyjęty. Gibbs mocno wkroczył w mainstream sceny i w tym roku zamierza wydać jeszcze więcej muzyki.

Wiemy już ze 4 lutego wyjdzie projekt Gibbsa z Madlibem o nazwie “Cocaine Pinata”, tymczasem był freshman poinformował nas również że album pt. “Eastside Slim” jest w 75% ukończony i możemy go oczekiwać w tym roku. Miał wyjść jeszcze mixtape pt “Anybody Killa”, jednak pomysł ten poszedł w odstawkę. O to co jeszcze powiedział na temat nowych materiałów:

Cocaine Pinata coming out. My new album, Eastide Slim, is coming next after Cocaine Pinata shit. I was gonna put out a couple of mixtapes and shit, but I am a hold back and put out this record. This Eastide Slim shit is coming together, I am about 75 percent done with it. After this Cocaine Pinata shit, this Eastide Slim [album] is definitely gonna break some motherfucker’s hearts. And I am gonna go on tour. Like I said, I am established [now]. I am trying to be the No. 1 independent [artist] this year. That’s what I am on.

Like this Article? Share it!

Leave A Response