RAP God

Ćwierć wieku od premiery klasyka. 16 maja 1990 roku Ice Cube wypuścił “AmeriKKKa’s Most Wanted”

Ice_Cube_-_AmeriKKKa's_Most_Wanted

Dziś może już trochę “zakurzony”, nie udziela się muzycznie zbyt często, postawił bardziej na biznes filmowy, ale nie zmienia to faktu, że jest on zawodnikiem, którego nie wypada nie przypisać statusu legendy. Dlaczego tak nagle o nim piszę? 16 maja 1990 roku, czyli 25 lat temu, na rynku ukazał się pierwszy solowy album Ice Cube’a – “AmeriKKKa’s Most Wanted”.

N.W.A. – trzeba komuś przedstawiać tę – ponownie to słowo – legendarną grupę? Ice Cube wspólnie z Dr. Dre, Eazy-E, DJ-em Yellą i MC Renem stworzyli jeden z najważniejszych krążków w historii gangsta rapu “Straight Outta Compton”, wspólnie przetrwali nagonkę mediów na ich materiał (wytykano im nieuzasadnioną przemoc bijącą ze zwrotek) sprzedając przy tym ponad pół miliona egzemplarzy w sześć tygodni po premierze. Posterunki policji ostrzegały się nazwajem, gdy podczas trasy koncertowej grupa przemieszczała się pomiędzy miastami. Dodatkowym smaczkiem niech będzie fakt, że FBI określało N.W.A. jako “Najniebezpieczniejszą Grupę Świata”.

Takie wspólne historie mogą zahartować znajomość, czyż nie? Niestety, niecałe 2 lata po wydaniu “Straight Outta Compton” Ice Cube opuszcza grupę, a wszystko rozbiło się o to, o co praktycznie zawsze. Raper odchodząc, zarzucił Eazy-E, że ten niesprawiedliwie dzielił pieniądze pomiędzy członków N.W.A.

“Kostka Lodu” nie miał zamiaru spoczywać na laurach i rozpoczyna pracę nad swoim pierwszym solowym albumem. Od samego początku spogląda z nadzieją w kierunku Dr. Dre i pragnie położyć swoje zwrotki na jego podkładach, jednak na przeszkodzie staje ówczesny menedżer N.W.A., Jerry Heller, który nie ma zamiaru się na to godzić. Cube musi szukać gdzie indziej.

Do prac nad krążkiem zostali zaproszeni Sir Jinx, który pojawi się później na 6 innych materiałach Ice Cube’a oraz grupa The Bomb Squad, produkująca sporo rzeczy dla Public Enemy (jednym z członków obu zespołów jest Chuck D). Swoje produkcje dorzucił też sam gospodarz.

Przeszłość związana z “Najniebezpieczniejszą Grupą Świata”, a także wzbudzające skrajne emocje treści przekazywane na albumie i nawinięte w energicznym, bezkompromisowym (charakterystycznym dla Cube’a) stylu powodują, że “AmeriKKKa’s Most Wanted” był wówczas krążkiem mocno kontrowersyjnym, jednak znalazł odbiorców, którzy się z nim utożsamiali i album pokrył się platyną. Ice Cube poruszał kwestie trudnego życia mniejszości narodowych w Stanach, karcił ówczesną władzę za rasizm. W numerach przewijały się też wątki związane z przemocą czy używkami. Sam tytuł płyty bezpośrednio nawiązuje do programu telewizyjnego “America’s Most Wanted”, w którym to czarnoskórzy byli ukazywani jako przestępcy i kryminaliści. Trzy litery “K” także nie znalazły się przypadkowo. Odnosiły się one do znanej organizacji Ku Klux Klan mająca wówczas – według rapera – spory posłuch w kwestiach związanych z nawarstwianiem się problemu rasizmu. Co ciekawe, na ocenzurowanej wersji albumu zabrakło aż 5 utworów – “Better Off Dead”, “Turn Off The Radio”, “I’m Only Out For One Thang”, “Get Off My Dick & Tell Yo Bitch To Come Here” a także “The Drive-By”.

Zaskakujące jest to, że w 1990 roku Ice Cube wydawał swój debiutancki album mając beef z N.W.A., a dzisiaj, w 2015 roku spotyka się wraz z nimi podczas prac nad filmem o ich wspólnej przygodzie muzycznej. Niesamowite, jak historia zatoczyła koło.

25 lat. Ciekawe ilu z Was nie było wtedy jeszcze na świecie, a ilu zna ten krążek. Jeśli jakimś cudem przespaliście ten czas w ciemnej piwnicy bez prądu zalewając pałę ciepłym Bolsem, a za jedyną legendę zachodniego wybrzeża uważacie 2Paca, to polecam nikomu nie przyznawać się do swojej ignorancji i szybko sięgnąć po ten materiał. Natomiast dla zagorzałych fanów bardzo nowoczesnych brzmień ćwierć wieku od premiery tego klasycznego krążka będzie wspaniałą okazją do delikatnego zresetowania swoich mózgów od pojękiwań Young Thuga, zawodzenia Drake’a czy bełkotu Chief Keefa (żeby nie było – fanem jestem wszystkich trzech).

PS. Magazyn XXL przygotował okolicznościowy wywiad z Ice Cube’m z okazji 25 rocznicy premiery albumu. Sprawdźcie.

[s]

 

Like this Article? Share it!

3 komentarze

Leave A Response